Poseidon – systém bezdrátového ovládání

Bezdrátový systém Poseidon je produktem české firmy ENIKA.CZ, která má více než 20-ti letou zkušenost s vývojem a výrobou RF systémů. Tento nový systém zohledňuje stále rostoucí nároky kladených v elektroinstalacích jak v rodinných domech, tak především komerčních budovách. Jedná se především o pohodlí, komfort, provozní úsporu, flexibilitu při změnách interiéru a rychlost instalace. Poseidon představuje moderní bezdrátovou elektroinstalaci, která v sobě snoubí vlastnosti inteligentních sběrnicových systémů spolu s požadavky na flexibilitu, spolehlivost a rychlost montáže.

 

Systém Poseidon se ve své podstatě skládá ze dvou základních komponentů

Vysílač

Vysílač je část, která zajišťuje uživateli „svobodu ovládání“ – lze jím ovládat jakýkoliv přijímač. Vysílač může být umístěn prakticky na jakémkoliv místě v dosahu rádiového signálu systému Poseidon. Vysílače napájené bateriemi lze umístit dokonce i na hořlavých podkladech nebo v těsné blízkosti vany.

Přijímač

Přijímač je připojen do silového obvodu spotřebiče a slouží k jeho přímému zapínání, vypínání nebo regulaci. Přijímače v silovém obvodu je možné navíc použít jako opakovače signálu. Tato funkce je neocenitelná v místech s problematickým šířením VF signálu.

  

 

Hlavní výhody systému Poseidon

Spolehlivost

Vlastností některých vysílačů systému Poseidon je, že vysílají do té doby, dokud přijímač zpětně nepotvrdí, že skutečně povel přijal. Možností vybraných přístrojů je i vizualizace tohoto stavu – tedy zpětné potvrzení od přijímače že přijal povel vysílače, případně, že se požadovaný příkaz skutečně provedl. Další výhodou nového systému Poseidon, je možnost přenosu analogových veličin. Délka vysílané zprávy je pouhých 5 ms. Tato skutečnost velmi výrazně zvyšuje odolnost proti externímu rušení.

Funkcionalita

Základní konfiguraci systému Poseidon lze provést pomocí tlačítek na přístrojích. U složitějších instalací resp. v případě požadavku na vyšší funkcionalitu přístroje je možno použít konfigurační SW Poseidon Asistent.

Úspory

Systém Poseidon obsahuje prvky řešící úspory elektrické energie. Jsou to například přijímače určené pro řízení osvětlení na konstantní úroveň, radiofrekvenční PIR detektory přítomnosti apod. Přístroje řady Poseidon v této oblasti kloubí řešení úspor s požadovanou flexibilitou – i senzory osvětlení a pohybu jsou radiofrekvenční – tedy bezdrátové!

Elegance

Nástěnné vysílače jsou k dispozici v nejprodávanějších designech firmy ABB Elektro Praga. Série mobilních vysílačů Poseidon obsahuje naprosto nové a unikátní designy.

Šetrnost k životnímu prostředí

Životnost baterií vysílačů řady Poseidon je typicky 10 let, což je prakticky celá uvažovaná životnost interiérů budov. Baterie proto není třeba měnit!

Dosah

Při použití vysílačů a přijímačů řady Poseidon lze ve volném prostoru spolehlivě ovládat spotřebiče na vzdálenost až 150 m. V případě použití systémového příslušenství prvků lze zaručit dosah až 3 km! Každý přijímač napájený ze sítě může zároveň sloužit jako opakovač signálu.

Kompatibilita

Přístroje systému Poseidon jsou navzájem kompatibilní. Jakýmkoliv vysílačem je možno ovládat jakýkoli přijímač.

 

Integrace do řídicích systémů

Firma AMiT vyvinula komunikační jednotky AMR-CP2x a AMR-CP4x z řady programovatelných regulátorů AMREG, pomocí kterých lze snadno spojit bezdrátový prostor systému Poseidon s řídicími systémy. Lze využít předdefinovaných konfigurací jednotky, která tak slouží jako komunikační brána s protokoly MODBUS/TCP, MODBUS RTU, DB-Net/IP nebo ARION. Jelikož je jednotka volně programovatelná, lze k funkci brány připojit i jakýkoliv aplikační program vytvořený v prostředí DetStudio a rozšířit tak efektivně jednotku o jakoukoliv další funkci či regulační algoritmy případně využít jako jednoduchý webserver pro uživatelské ovládání. Zcela ojedinělou funkčností jednotky je podpora vzdálené konfigurace celé bezdrátové instalace prostřednictvím Ethernetového připojení (Internet) prakticky odkudkoliv pomocí programu Poseidon Asistent.

Firma AMiT je oficiálním distributorem bezdrátového systému Poseidon a zajišťuje primární technickou podporu a odborná školení týkající se integrace bezdrátového systému do nadřazených řídicích systémů a vizualizací.

Popis jednotlivých prvků systému Poseidon včetně technické specifikace najdete na stránkách firmy ENIKA.CZ

Bezdrátový systém Poseidon se používá pro chytré řízení osvětlení v komerčních budovách a průmyslových halách a je i součástí společného projektu Automatizace budov firem ENIKA.CZ a AMiT.