…

AMR-OP87 versus AMR-OP87/P

Spousta našich zákazníků si oblíbilo operátorský panel AMR-OP87 pro jeho univerzálnost díky volnému programování jak grafických obrazovek, tak vlastního řídicího algoritmu v prostředí DetStudio. Elegantně tak lze nahradit řídicí systém s externí zobrazovací jednotkou do jednoho zařízení. Víte však, že jsou v naší nabídce dvě různá provedení tohoto operátorského panelu? Pro montáž do interiéru na stěnu nabízíme variantu AMR-OP87/P. Pojďme se podívat, v čem všem se „Péčko“ odlišuje od původního průmyslového provedení AMR-OP87.

Rozdíly variant AMR-OP87 – rychlý přehled

Oba operátorské panely mají shodný grafický 7″ dotykový displej se stejným rozlišením (800 × 480 bodů), napájení 24 V ss., 1× Ethernetové rozhraní s konektorem RJ45, vestavěný webový server, slot pro SD kartu a stejnou pracovní teplotu v rozsahu -20 °C až 70 °C. V následující tabulce si popíšeme přehledně hlavní rozdíly obou verzí.

 

AMR-OP87 Rev A AMR-OP87/P
Montáž do dveří rozvaděče na stěnu na standardní elektroinstalační krabici KU 68
Krytí IP65 (přední panel) IP20
Sériová linka RS485 celkem (1× s galvanickým oddělením) (bez galvanického oddělení)
GSM modem ano, provedení AMR-OP87/G ne
Bezdrátová komunikace ne ano, po osazení modulem AW-P868A
Rozměry (š × v × h) (220 × 130 × 39) mm (194 × 124 × 33) mm
Generace systému Gen2 E+ Gen2 E

 

V následujícím textu si podrobněji popíšeme zmíněné rozdíly a některé další související vlastnosti.

 

Rozměry a vzhled

Rozměrově jsou obě provedení velmi podobná, to je dáno velikostí grafického displeje 7″. AMR-OP87 je nepatrně větší kvůli způsobu montáže a zajištění dostatečného krytí a mechanické pevnosti. Pracovní plocha na grafickém displeji je zcela shodná.

Montáž

Základní odlišnost mezi oběma verzemi je právě ve způsobu montáže. Verze AMR-OP87/P lze velmi jednoduše osadit na standardní montážní krabici KU 68 pomocí speciálního držáku, který je součástí dodávky panelu. Na namontovaný držák lze pak snadno panel připevnit anebo naopak kdykoliv uvolnit pro případ servisu. Primárně se uvažuje „Péčkové“ provedení pro instalaci v interiéru (na stěnu, nižší krytí IP20). Upozorňujeme, že rozsah provozní teploty je však pro obě provedení stejný, a to v průmyslovém rozsahu -20 °C až 70 °C, takže nemusíte u montáže na stěnu řešit okolní teplotu, pokud dodržíte požadavek na krytí IP20. Průmyslová varianta AMR-OP87 je vybavena čtyřmi otvory v čelním panelu pro upevnění do dveří rozvaděče pomocí čtyř montážních šroubů.

Komunikační linky

Obě provedení mají standardně jedno rozhraní Ethernet 10/100 Mbps s konektorem RJ45. Liší se ale v počtu sériových linek RS485. Průmyslová varianta AMR-OP87 má k dispozici dvě rozhraní RS485. Jelikož v rámci interiéru většinou nevyužijete dvě sériová rozhraní, disponuje varianta na stěnu pouze jedním rozhraním RS485 bez galvanického oddělení.

Jak jsme naznačili, řadu operátorských panelů AMR-OP87(/P) lze díky programování v prostředí DetStudio použít i jako řídicí systém, fyzické vstupy a výstupy lze k jednotkám připojit právě prostřednictvím linky RS485 např. použitím rozšiřujících modulů řady AMRIO.

Zasílání SMS

Provedení AMR-OP87/G s montáží do dveří rozvaděče má v sobě z výroby zabudován GSM modem. Umožňuje poměrně sofistikovanou komunikaci prostřednictvím SMS, která se konfiguruje ve vývojovém prostředí DetStudio. Panel s montáží na zeď možnost komunikovat přes SMS nemá.

Bezdrátová komunikace

Naopak do operátorského panelu s montáží na zeď lze doobjednat zásuvný modul AW-P868A, díky kterému lze panel spojit s periferiemi v bezdrátové síti Poseidon 868 MHz. Na jednu stranu tedy zůstává stále oblíbená možnost spojení řídicího panelu s periferiemi prostřednictvím RS485 (drát je drát), a na stranu druhou můžete díky bezdrátové technologii možnosti systému rozšiřovat o další a další funkcionality aniž by kdokoliv musel výrazněji zasáhnout do vlastní instalace! Pokud po letech uživatel přijde s dalšími požadavky, nebo pokud někdo něco zanedbá v projektu, lze velmi jednoduše a efektivně využít rozšíření řídicího systému právě prostřednictvím bezdrátového spojení Poseidon. Novinkou pro vás určitě bude, že si řídicí jednotky firmy AMiT s rozhraním Poseidon mohou zasílat data mezi sebou. Pokud tedy máte ve vaší instalaci, například budově, osazen často používaný nástěnný ovladač AMR-OP70RHP s rozhraním Poseidon, můžete komunikovat s řídicím panelem AMR-OP87/P i prostřednictvím bezdrátové technologie. Stejný způsob komunikace lze využít i u řídicího systému AMR-CP4x/DM. Bezdrátový způsob komunikace s řídicím panelem AMR-OP87/P pak nejvíc využijete zejména při rekonstrukcích či při integraci nových funkcí. Programové vybavení firmy AMiT zajišťuje na komunikační radiové frekvenci 868 MHz splnění limitu klíčovacího poměru zcela automaticky a nedovolí uživateli úmyslně či neúmyslně pásmo nadmíru obsadit.

Zásuvný modul AW-P868A

 

V předchozím přehledu jsme popsali podrobně hlavní rozdíly mezi operátorským panelem AMR-OP87(/G) pro montáž do dveří rozvaděče a panelem pro montáž na stěnu pod označením AMR-OP87/P. Přestože programování a základní aplikační funkce jsou pro oba panely zcela shodné, vhodnou volbou dané varianty lze pokrýt poměrně širokou škálu praktického použití.