AMR-OP83 – malý šikovný pracant

Řídicí systém, který klame tělem

Flexibilita a univerzálnost – hlavní znaky nového řídicího systému v podobě malého operátorského panelu AMR-OP83. Rozhodně patří mezi nejmenší řídicí systémy firmy AMiT, svým výkonem a použitím je však srovnatelný s ostatními systémy z naší nabídky. Podívejme se na některé jeho vlastnosti podrobněji.

Displej a ovládání

První, co na AMR-OP83 zaujme, je jeho 3.2″ grafický displej s odporovým dotykovým displejem, s výborným kontrastem, rozlišením 320×240 bodů a dobrými úhly pozorování. I když se může aktivní zobrazovaná plocha 64,8×48,6 mm zdát malá, pro ovládání a zobrazování důležitých údajů řízené technologie bohatě stačí. Vše totiž závisí na návrhu grafických obrazovek, které má tvůrce aplikace zcela ve své moci a může tak vytvořit ovládání na míru ve WYSIWYG editoru vývojového prostředí DetStudio.AMR-OP83

Komunikační možnosti

AMR-OP83 nedisponuje přímo vlastními vstupy a výstupy, pro řízení technologie využívá moduly vzdálených vstupů a výstupů řady AMRIO anebo přímo komunikuje se zařízeními s komunikačním rozhraním Ethernet, RS485, RS232 nebo CAN. V základní konfiguraci najdeme na systému rozhraní Ethernet (10/100 Mbps) a linku RS485 bez galvanického rozhraní. Novinkou u tohoto řídicího systému je podpora zásuvných komunikačních modulů řady EM-xx. Uživatel má možnost kdykoliv doplnit do zařízení EM-xx modul a rozšířit tak komunikační schopnosti. Moduly se zasouvají do miniPCIe konektoru na základové desce systému po odkrytí zadního panelu. V současné době jsou k dispozici moduly pro rozhraní RS232 a RS485 s galvanickým oddělením, připravujeme rozhraní CAN. AMR-OP83 dovoluje rozšířit komunikaci o jeden modul EM-xx.EM-xx komunikační modulyUmístění EM-xx modulu do základové desky AMR-OP83

Připraven pro IoT

Díky podpoře protokolů WebSocket a MQTT (jak v režimu publisher, tak v režimu subscriber) patří AMR-OP83 mezi produkty s přímou podporou světa IoT (Internet of Things, Internet věcí). V síti Ethernet je samozřejmostí i možnost zabezpečené komunikace s využitím EAP/TLS. O těchto technologiích v řídicích systémech firmy AMiT vás budeme informovat v některém z dalších příspěvků.

Uživatelské aplikace

Obrovskou výhodou AMR-OP83 je možnost tvorby vlastní uživatelské aplikace jak na úrovni regulačních algoritmů, tak na úrovni návrhu grafických obrazovek a ovládání pomocí dotykového panelu. Plnou podporu programování a konfigurace uživatelských aplikací systému AMR-OP83 najdete ve vývojovém prostředí DetStudio od verze 2.1.4x. Kromě návrhu grafických obrazovek můžete zcela nezávisle navrhnout vlastní webovou prezentaci díky vestavnému webovému serveru.

Montáž

U systému AMR-OP83 poprvé používáme nový způsob mechanické fixace panelu do dveří rozvaděče pomocí montážních stahovacích spon. Tyto spony jsou součástí dodávky. Montážní spony se zasunou do připravených otvorů na boku zadního krytu a utažením šroubu se přitáhne panel pevně k montované ploše. Tento způsob montáže budeme preferovat i u dalších připravovaných operátorských panelů.

Montážní spona u AMR-OP83

Určen pro tvrdé podmínky

Mechanické celokovové provedení AMR-OP83 předurčuje použití i pro náročnější okolní prostředí. Robustní čelní panel s montáží pomocí stahovacích spon do dveří rozvaděče zaručí krytí až IP65. Bezproblémový chod systému je garantovaný v širokém rozsahu teplot od -20 °C až do 70 °C.

Boční pohled na mechaniku AMR-OP83Univerzální použití

Své hlavní uplatnění nachází AMR-OP83 jako řídicí systém pro malé technologie nebo zařízení s lokálním ovládáním. Pro připojení fyzických vstupů a výstupů řízené technologie je vhodné použít moduly vzdálených V/V řady AMRIO. AMR-OP83 lze použít i jako cenově dostupný barevný terminál k jakémukoliv řídicímu systému z nabídky firmy AMiT, případně k systémům třetích stran s podporou komunikačního protokolu MODBUS TCPMODBUS RTU nebo CAN.

Autonomní ovládání a řízení

1. Autonomní řízení a ovládání menšího zařízení nebo technologie s obsluhou vstupů a výstupů pomocí modulů AMRIO. Komunikace s nadřazeným systémem, cloudovým dispečerským systémem LookDet anebo přístup do IoT řešení sběru a vyhodnocování dat.

AMR-OP83 jako operátorský panel

2. AMR-OP83 jako operátorský panel pro řídicí systémy s využitím komunikací po Ethernetu (MODBUS TCP, DB-Net/IP) anebo sériové lince (MODBUS RTU, ARION, DB-Net).

AMR-OP83 jako součást komplexních řešení

3. Součást komplexních systémů řízení a regulace. Díky svým komunikačním schopnostem může AMR-OP83 zajistit lokální technologickou obsluhu inteligentních zařízení anebo být koncentrátorem dat pro oblast monitoringu odběrů energií. Důležitou vlastností je jednotná platforma programování a sdílení proměnných shodná s ostatními řídicími systémy z produkce firmy AMiT.

 

AMR-OP83 – pracant k nezaplacení

AMR-OP83 míří sice spíše do segmentu malých regulací a řízení avšak poskytuje bohaté komunikační možnosti. Jeví se jako vhodná cenová náhrada operátorského panelu AMR-OP84 jehož produkci jsme již ukončili. Funkčně a konstrukčně je velmi podobný řídicímu panelu AMR-OP10. U rekonstrukcí určitě může efektivně nahrazovat již zastaralé textové operátorské panely APT200 a APT1000G.

Spojte se s některým z našich obchodních zástupců a domluvte si ukázku případně zapůjčení tohoto šikovného řídicího systému s grafickým displejem. Seznamte se s podrobnými technickými parametry řídicího systému AMR-OP83 na našich stránkách.